• +90 322 235 38 73
  • fma@fmaakademi.org

MUTLU VE VERİMLİ YAŞAMAK İÇİN İŞ VE ÖZEL HAYAT ARASINDA DENGE KURMAK

İş ve özel hayat arasında denge kurmayı öğrenmek çok önemli bir mevzudur. Çok efor sarf etmeniz gerekse de bu şekilde daha mutlu ve verimli hissedersiniz.

İş ve özel hayat arasında denge kurmak her zaman kolay değildir. Bugünlerde teknolojiyle gelen hep internete bağlı kalma durumu yüzünden bazen işimizi akşam eve taşımak zorunda kaldığımız bile oluyor. Eğer siz de bu durumu yaşıyorsanız aradaki dengeyi kurmak zor olabilir. Bu yüzden, yeniden dengenizi bulabilmek için kendinize limitler koymanız gerekir.

Her şeyden önce işinize daha fazla vakit ayırmanın sizi daha verimli hale getirmediğinin farkına varmalısınız. Aynı şekilde, ailenizle ya da hobilerinizi yaparak geçirdiğiniz zamandan çalmakla da daha verimli olmuyorsunuz.

Hatta, işi takıntı haline getirmek genelde memnuniyetsiz ve mutsuz olmanıza sebep olan stresli durumlara yol açar. Bu yüzden hayatınızın her alanında denge kurmak mutlu olmanın anahtarıdır.

“Bence başarılı olmak, hayatınızın birçok farklı alanında denge kurmayı başarmaktır. Evdeki hayatınız darmadağınıksa işinizde de gerçek anlamda başarılı sayılamazsınız.” – Zig Ziglar

İş ve özel hayat arasında denge olmadığını gösteren işaretler

Tom Fryers, yayınladığı yazılarından birinde gereğinden fazla çalışan insanları üçe ayırıyor:

Kendi işinin patronu olan ve kendisi olmadan işinin başarılı olamayacağını düşünenler.

Başkasının adına çalışan ancak kendini işine tamamen adamış ve işinden kopamayanlar. Akademisyenler ve sağlık çalışanlarında bu problem çok görülür.

Ait olduğu kültür, çalıştığı şirket ya da toplumun ondan beklentileri doğrultusunda uzun mesailer yapanlar. Bunlar genelde işini muhafaza etmek ya da terfi almak için kendini işine %150 vermesi gerektiğine inanırlar.

İlk iki gruptakiler kendi iradesiyle çalışmayı seçerken, üçüncü gruptakiler genelde böyle değildir. İş ve özel hayat arasındaki dengesizliğin yarattığı negatif etkileri bu gruptakilerin daha yoğun hissetmesi muhtemeldir.

Bunun sebebi; ilk iki gruba giren kişiler bir şekilde bu yaşam tarzını isteyerek seçmişken, diğer grubun istemediği bir hayattan memnun olma ihtimalinin çok daha düşük olmasıdır. Bunun sonucunda da hayatlarının kontrolünü kaybettikleri hissine kapılırlar.

İş ve özel hayatınızda denge sağlayamadığınızı gösteren bazı işaretler şunlardır:

Çalıştığınız saatler iş arkadaşlarınıza göre daha uzunsa.

Günün sonunda işten kopmak mümkün olmuyorsa.

Kendinize biçtiğiniz değer tamamen işteki başarınıza bağlıysa.

Kişisel ilişkileriniz zarar görüyorsa.

Çalışmak sağlığınızı kötü etkiliyorsa.

Hobilerinizi ve daha önceden keyif aldığınız eğlence aktivitelerini unutmuşsanız.

Ne kadar çalışırsanız çalışın hep kendinizi geride kalmış hissediyorsanız.

İş ve özel hayat arasında denge kurmak için beş öneri

İşinizle özel hayatınız arasında dengeyi bulmanın yolu iş hayatınızı kontrol altında tutmaktan geçer. Ne de olsa işiniz, hayatınızdaki diğer her şeye etkisi olan ve hayatınızın büyük bir kısmını kaplayan bir parçanızdır. Çalışarak geçirdiğiniz zamanın, mesai bittikten sonra yaptığınız işlerin ve hayattaki önceliklerinizin kontrolünü ele almalısınız.

İş ve özel hayat arasındaki dengeyi kurmak ancak bu şekilde mümkündür. Söylediğimiz gibi, bu dengeyi hayatınızın diğer alanlarında da kurmak genel anlamda refahınızı arttırır.

Bu konuda yapılan araştırmalar da uzun süren çalışma saatlerinin verimlilik sağlamadığını gösteriyor. Hatta haftada 49 saatten fazla çalışmak kişinin verimliliğini düşürüyor.

1. Günlerinizi nasıl geçirdiğinizi takip edebilmek için günlük tutun

Günlerinizi nasıl geçiriyorsunuz? Otomatik pilot modunda mı yoksa deneyimlerinizin farkında olarak mı? Bunun üzerinde dikkatlice düşünmelisiniz. Durumunuzu değiştirmek için atacağınız ilk adım bulunduğunuz konumu, yaptığınız işi ve sizi nasıl etkilediğini kabullenmektir. Bunun için size yardımcı olabilecek yöntemlerden biri günlük tutmaktır.

Böylece size gün içinde kötü hissettiren şeylerin detaylı bir açıklamasını yapmış olursunuz. Bundan sonra çalışmanızı en uygun hale getirme yolunda ilerlemeniz daha kolay olur.

iş ve özel hayat arasında denge: deftere yazı yazan el

2. Organize edin, önceliklerinizi belirleyin ve fazlalıklardan kurtulun

Vaktinizi neye harcadığınızın farkında olmak da iş ve özel hayat arasındaki dengeyi kurmak için önemli bir noktadır. Bunu yaptıktan sonraki adım, neleri vaktinizi almaya değer neleri gereksiz gördüğünüze karar vermektir.

Burada acımasız bir tavır takınmanız iyi olur. Yani ihtiyacınıza göre öncelikler belirleyip, enerjinizi boşa harcayan ya da size hiçbir fayda sağlamayan şeylerden kurtulmaktan bahsediyoruz.

“Meşgul olmak yetmez. Karıncalar da meşguldür. Burada asıl soru şu: Ne ile meşgulüz?” – Henry David Thoreau

3. İş ve özel hayat arasında denge kurmak için dijital detoks

İşiniz teknoloji kullanımıyla yakından ilişkiliyse, kendinizi düzenli olarak dijital ortamın dışında tutmak çok iyi gelecektir. Örneğin, gün içinde cep telefonunuzu bir kenara koyun ve unutun.

Yakın zaman önce yapılan bir araştırma gösteriyor ki, ekstra mesai yapmaya müsait olmak ile kişinin huzur hissinin azalması arasında bir bağlantı var. Ayrıca kişinin ruh hali ve enerji seviyesi arasında da bir ilişki gözlemlenmiş.

İşle ilgili bir mesaja cevap vermek zorunda olduğunuz gibi gün içinde aklınızdan geçen sıradan bir düşünce bile hala işte olduğunuz hissine kapılmanıza sebep olabilir. Bu araştırmanın gösterdiği üzere; patronlar çalışanlarından mesai saatleri dışında da bazı problemleri çözmesini beklediği zaman, çalışanlar kendini boş zamanında gibi hissetmiyor.

İşte iş stresi de en çok bu uyuşmazlıktan kaynaklanıyor. Bu yüzden, sizi işinize bağlı tutan teknolojilerden kopmalı ya da en azından müsait olduğunuz saatleri işinize harcarken daha cimri davranmalısınız.

4. Mükemmelliği unutun

Gereğinden fazla çalışmanın ve iş-özel hayat dengesini kuramamanızın en büyük sebeplerinden biri en iyi işi çıkarma ihtiyacı hissetmenizdir. Hatta kendisinden beklenen eforun üstüne çıkmadığı takdirde başarısız olacağına ya da cezalandırılacağına inanlar da var. Hatta bazıları bu sebepten işini kaybedeceğine bile inanıyor.

Her mükemmeliyetçinin yaşadığı problemlerden biri, yaptığı hataları kişiliğinden kaynaklı hatalar olarak görmesidir. Bunun yerine hata yapmayı, öğrenmenin ve gelişmenin doğal bir parçası olarak kabul etmeliyiz. Bu yüzden böyle insanlar şu kötü alışkanlıklara saplanabilir:

Yapması gereken görevi kendisinden beklediği standarda uygun yapmayı beceremeyeceği korkusuyla ertelemek.

Bir işi uygun bir şekilde yerine getirmek için kendinden beklenenden fazla efor göstermesi gerektiğine inanmak.

iş ve özel hayat arasında denge: huzurlu yatan kadın

5. Zamanınızı boşa harcayan aktivitelere ve ilişkilere sınır koyun

İş ve özel hayat arasında denge kurmak sadece bunları birbirinden ayırmaktan ibaret değildir. Bunun yanı sıra, hem profesyonel hem de kişisel anlamda memnun hissetmeniz gerekir.

Verimlilik aldığınız bir çalışmanın size önemli bir iş yapıyormuş hissi verdiği doğrudur. Hatta buna öyle kapılırsınız ki, zararlı alışkanlıklara saplanmaya ve daha verimli olmak adına kişisel hayatınızı ihmal etmeye meyilli olursunuz.

Bu yüzden de eğlenceli aktivitelere zaman ayırmanız çok önemlidir. Bunlar gerçekten yapmayı istediğiniz aktiviteler olmalıdır. Aynı şekilde, beraber olmaktan keyif aldığınız ve size iyi hissettiren insanlarla vakit geçirmelisiniz.

Vaktinizi boşa harcıyormuş hissini yaratan şeyler yapmak sizi yorar. Ayrıca, unutmayın ki zamanınız boşa gidiyor gibi hissettiğiniz zamanlarda işle ilgili şeyler yapmak daha cazip görünür.

Kaynak: https://aklinizikesfedin.com/