• +90 322 235 38 73
  • fma@fmaakademi.org

BİZ KİMİZ?

Bireyler, gruplar, kurumlar ve kuruluşların bireysel ve kurumsal değişim ve gelişimlerine profesyonel destekle, onları geleceğe hazırlamayı misyon edinmiş bir danışmanlık, eğitim ve koçluk firmasıyız.

Hizmet verdiğimiz birey, grup, kurum ve kuruluşların sahip oldukları bireysel, bireylerarası kurumsal ve toplumsal farkındalıklarını artırarak yaşam kalitelerinin gelişimine yönelik arayışlarına destek oluyoruz.

Gurur kaynağımız 30 yıllık ulusal ve uluslararası referansları olan uygulamalarımız ve deneyimlerimizle; bireyleri, grupları, kurumları ve kuruluşları buluşturarak, hem bu günleri hem de yarınları ile ilgili değişen ve gelişen bir anlayışla güvenli bir yolculuğa hazırlıyoruz.

Bireyler, gruplar, kurumlar ve kuruluşların geçmişlerinden aldıkları güçle kendilerini sürekli güncelleyerek geleceğe hazırlamalarının, yaşamlarında en stratejik karar olacağını biliyoruz. Geleceğe hazırlıkta da durum değerlendirmesiyle “ne durumdayız, ne yapılacak, neden yapılacak, nasıl yapılacak ve neye/nereye ulaşılacak (ne sonuç elde edilecek)?“ sorularını cevaplayan profesyonel destek anlayışının kritik önemde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle danışan bireyler, gruplar, kurumlar ve kuruluşların neyi, neden yapmaları gerektiğinin yanında nasıl yapacakları konusunda da yanlarında oluyoruz. Geçmişimizi deneyim olarak kullanıyor ve bugünü yakından takip edip danışanlarımızın geleceklerinin iyi planlanarak yönetilmesinde yol arkadaşlığı yapıyoruz.

Bireysel ve kurumsal stratejilerin doğru belirlenmesi ve belirlenen doğru stratejilerin etkili bir şekilde uygulanması için profesyonel destek veriyoruz. Bölgesel, Ulusal ve Uluslararası kültür ve disiplinlerde birçok projeye imza atmış olan FMA Gelecek Yönetimi Akademisi, geçmişini her zaman bir deneyim olarak kullanmakta ve bugünü yakından takip ederek, bireysel ve kurumsal geleceklerle ilgili stratejik planlamalar yapmakta ve hayata geçirmektedir.

İşimizle ilgili yıllar içerisindeki birikimimizin ziyaret etmekte olduğunuz web sayfamızda paylaşabileceğimizden çok daha fazla olduğunu takdir edersiniz. Yine de bu web sayfamızda sizlere bir fikir vermesi açısından ana faaliyet konularımızı özet olarak paylaşıyoruz.

Sorularınız ya da daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyduğunuz takdirde ben ve ekibimin yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.

Saygılarımla,

Mehmet ERGİN
Kurucu/Yönetici
Aile Şirketleri Uzmanı (PhD)
CMC (Certified Management Consultant)
Yönetim, Stratejik Planlama ve Stratejik Yönetim Danışmanı

*********************************************************************************************************************************************************************************************************

WHO WE ARE ?

We are a consultancy, training and coaching company whose mission is to prepare for the future by providing professional support for their individual and institutional change and development of individuals, groups, institutions and organizations.

We support individuals, groups, institutions and organizations in their search for the development of their quality of life by increasing the individual, interpersonal and social awareness of their services.

Our source of pride is our practices and experiences with 30 years of national and international references; we are prepare individuals, groups, institutions and organizations for a safe journey with a changing and developing understanding of both today and tomorrow. We know that it will be the most strategic decision in their lives for individuals, groups, institutions and organizations to prepare themselves for the future by constantly updating themselves with the power they derive from their past. We also know that the understanding professional support, which answers the questions "what will do, what will be done, how it will be done and what/ where will it be achieved (what will be achieved?)’is of critical importance in preparation for the future. For this reason, we assist individuals, groups, institutions and organizations with what they should do and why, as well as how they will do it. We use our past as experience and follow today closely and act as companions in the well-planned management of our clients’ futures.

We provide professional support for the correct determination of individual and corporate strategies and the effective implementation of the determined strategies. FMA Future Management Academy, which has signed many projects in regional, national and international cultures and disciplines, always uses its past as an experience and closely following it today, makes implements strategic plans for individual and corporate future.

You appreciate that our experience of our business over the years is much more than we can share on our website you are visiting. Nevertheless, we briefly share our main activities in order to give you an idea on this website

I would like to mention that I and my team will be happy to assist you if you have any questions or need more detailed information.

Best regards,

Mehmet ERGİN
Founder/ Manager
Family Business Specialist (PhD)
CMC - Certified Management Consultant
Management, Strategic Planning and Strategic Management Consultant

Paylaş: